محل سرور‌هایمان را تغییر نمی‌دهیم

[ad_1]

پاول دوروف در کانال تلگرامی خود از تغییر ندادن محل سرورهای تلگرام حتی در صورت فیلترینگ خبر داد و بر اهمیت رعایت امنیت و حریم خصوصی کاربران تاکید کرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، پاول دوروف، مدیرعامل پیام‌رسان تلگرام، متنی را در کانال تلگرامی رسمی خود نوشت که در ادامه آمده‌است.

«شایعات عجیبی مبنی بر انتقال سرور تلگرام به ایران منتشر شده‌است. این موضوع که تلگرام به عنوان پیام‌رسانی که حریم خصوصی برای آن بسیار مهم است، سرورهای خود را به ایران منتقل کند کاملا پوچ است. این مطالب شایعه است و من برای آن دو دلیل جالب دارم که به شرح زیر است:

۱- ایران و روسیه همواره قوانینی را صادر می‌کنند تا شرکت‌های اینترنتی در کشور خودشان اطلاعات را ذخیره کنند که ازجمله این ادعاهای نادرست باید به موافقت اپل برای ذخیره اطلاعات کاربرانش در ایران اشاره داشت. سیاست اصلی تلگرام حفظ حریم خصوصی کاربران است و ما به همین دلیل نمی‌توانیم دستورات آنها را قبول کنیم. حتی در صورت مسدود شدن و فیلترینگ هم این کار نمی‌کنیم. در کشوری مانند چین ما حتی یک بیت از اطلاعات کاربران‌مان را در اختیار آنها قرار ندادیم و به همین دلیل در چین مسدود شدیم.

۲- برخی از سیاستمداران و روزنامه‌نگاران نسبت به سرورهای یک شرکت تصور نادرستی دارند. همراه با سرورهای شرکت که داده‌های خصوصی را در مکان‌های امن ذخیره می‌کنند، ارائه‌دهندگان اینترنت نیز ارائه ترافیک رمزگذاری‌شده خود را به کاربران ارائه می‌دهند و به گره‌های ذخیره‌سازی شخص ثالث (CDN) می‌رسانند که اطمینان حاصل می‌کند تا محتوای عمومی محبوب هربار دو بار در سراسر جهان به کاربران برسد. اگر سرور تلگرام سرور داده‌ها را ذخیره کند، این اشخاص ثالث فقط اتصال بین سرور‌های تلگرام و کاربران آن را فراهم می‌کنند.

تمام برنامه‌های محبوب باید با ISP ها و CDN ها کار کنند تا مطمئن شوند که کاربران می‌توانند ترافیک خود را به روش سریع و قابل اعتماد دریافت کنند، اما برخلاف برخی از آنها ما در تلگرام همیشه در مورد چگونگی رمزگذاری و ذخیره داده‌ها ۱۰۰ درصد شفاف هستیم. به همین دلیل من به‌زودی اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی تلگرام برای کار با اشخاص ثالث مانند ارائه‌دهندگان CDN برای اطمینان از سرعت و امنیت کاربران خود در سراسر جهان به اشتراک خواهم گذاشت.

در هر صورت، در‌حالی‌که ما در حال تحقیق در مورد راه‌های بهبود قابلیت اتصال و سرعت برای کاربران خود در سطح جهانی هستیم، یک مسئله وجود دارد و آن اینکه ما هرگز محل سرورهای خود را تغییر نخواهیم داد و همچنین سیاست حفظ حریم خصوصی ما تغییر نخواهد نکرد. علی‌رغم محدودیت قوانین و یا تهدید مقامات محلی، تلگرام تنها در قبال کاربران مسئول است و فقط کاربران ما می‌توانند خواسته‌های خودشان را به ما دیکته کنند.»

این صحبت‌ها در حالی از سوی مدیرعامل پیام‌رسان تلگرام مطرح شده‌است که روز گذشته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نصرالله جهانگرد در جمع خبرنگاران به اشتباه گفت که تلگرام درخواست مقامات ایرانی برای انتقال سرورهایش را به ایران پذیرفته است، اما ساعتی بعد این مسئله را تصحیح و خاطر نشان کرد که ما در وزارت ارتباطات در حال مذاکره با مقامات تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی برای انتقال سرور هستیم که این موضوعات توسط مدیر تلگرام طی یک توییت تکذیب شد. همچنین محمدجواد آذری جهرمی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیر ساخت، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی از لزوم انتقال سرور شبکه‌های اجتماعی خارجی مانند تلگرام به ایران به منظور بحث امنیتی و اقتصادی خبر داد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *